SKU: USBC-240W-1MAmazon Rating : (60 Reviews)
機能
- Professional Grade Performance— Power your productivity with a 3.3ft (1m) USB C to USB C cable (USB4, Thunderbolt compatible) that supports an impressive 240W EPR charging, 20Gbps transfer speeds, and dual 4K 120Hz or single 8K 60Hz video. It even includes a silicon cable cable wrap
- Full Speed Charging— Charge at full power with up to 240W USB C EPR (Extended Power Range) - the highest charging rate available through a USB C charging cable
For volume orders or business inquiries contact sales@plugable.com
All Buying Options
A: Yes, it supports DisplayPort 1.4 Alternate Mode
A: Yes, the cable strap can be removed if needed
A: Yes, this cable is capable of up to 240W USB-C Power Delivery using the following EPR power ranges: 28V (140W), 36V (180W), 48V (240W) @ 5A
A: A DisplayPort 1.4 capable host computer with DSC 1.2 and HBR3 support is required for modes above 4K 60Hz
パッケージ内容
| パッケージ内容と数量 | 注記 |
|---|---|
| 1x USB-C 20Gbps 240W EPR Cable |
同梱ケーブル
|---|---|---|---|---|
| USB-C(オス) | USB 3.2 Gen 2x2 (20Gbps) | USB-C | 1.0 m | いいえ |
グラフィック出力モード
|---|---|---|---|
| USB-C(代替モード対応) | 1 | 7680x4320 @ 30Hz |
物理仕様
| 項目 | サイズ(高さ×幅×奥行き)または長さ | 重量 | 製品番号 |
|---|---|---|---|
| USB-C Cable | 1.0 m |
USBC-240W-1M |
対応デバイス
| Laptops | Compatible with nearly all USB-C ports including but not limited to: Macbook Pro 13" / 14" / 15", 16", MacBook Air, MacBook Retina, MacBook M1 / M2 / M3, HP Spectre x360 / Pavilion / Envy, Dell XPS / Precision / Latitude, Lenovo ThinkPad / IdeaPad / Yoga / Flex, Surface Pro 7 / 7+ / 8 / 9, Surface Laptop 3 / 4 / 5 / Go / Go 2 / Studio / SE, LG Gram, Acer Aspire / Swift / Spin, ASUS Zenbook / Vivobook |
| Tablets | iPad Air / iPad Mini/ iPad Pro |
Filter Help Articles and Frequent Questions by Category
Articles
You can always contact support if you need help too!
Will a 240W Cable Work With Lower Wattage Devices?
Yes! Our 240W cables can transfer up to 240 watts of power, which means that it can also transfer lower wattages such as 45W, 60W, 85W, 100W, 140W, and anything in between.
Applicable to:
All 240W supporting USB-C cables
Understanding USB-C Alt Mode
What is Alt Mode, and how does it work?
How do I determine if my system supports Alt Mode?
Please note that mention of DisplayPort or DP 1.2, 1,4, and 2.1 indicates Alt Mode support.
Lenovo
| USB-C Host | Alt Mode Support |
|---|---|
| USB-C 3.1 Gen 2 / Thunderbolt 3 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPort1.2) | Yes |
| USB-C (USB 20Gbps / USB 3.2 Gen 2x2), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.4 | Yes |
| USB-C(USB 5Gbps), with USB PD 3.0 & DP 1.2 | Yes |
| USB-C (USB 20Gbps), with USB PD 3.0 & DP 1.4 | Yes |
| USB-C(support Power Delivery 3.0 only) | No |
| USB-C 3.2 Gen 1 (data transfer only) | No |
HP
| USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.2 | Yes |
Dell
| Thunderbolt 4 port with Power Delivery (Type-C) Supports USB4, DisplayPort 1.4 | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 Type-C port with DisplayPort Alt Mode 1.4/Power Delivery | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 Type-C (data only) | No |
What about Thunderbolt 4 and USB4?
Troubleshooting For Alt Mode
- Reboot your system and perform a power reset on your docking station or hub (if applicable)
If you are using a docking station, ensure that you are using a USB-C cable that supports Alt Mode.
- Do not use USB-C to USB-A adapters, as they are not designed to support video transmission.
- Check if your Alt Mode-capable device has any firmware updates listed specifically for Alt Mode.
Benefits of USB-C Alt Mode
Alt Mode supported devices from Plugable
Plugable USB-C Docking Station with HDMI, 60W Laptop Charging
SKU: UD-CA1A
The UD-CA1A is a versatile docking station that enables you to connect a 4K HDMI display via Alt Mode. In addition, it comes equipped with high-speed Gigabit Ethernet, USB 3.0 ports, 3.5mm jacks for headphones and microphone, and will provide 60W of power delivery to your host device—all via a single USB-C port. It is compatible with macOS, Windows, ChromeOS, Linux, iOS, and iPadOS, making it the ideal solution for any setup. You can enjoy seamless plug-and-play functionality and save space with its sleek vertical design or lay it flat for a more subtle look.